Wybierz sobie fotel – nowy gabinet psychoterapii Gestalt w Żorach już otwarty!

Kiedy wchodzi się do gabinetu psychoterapeuty pracującego metodą Gestalt, pierwszą rzeczą, która zwykle rzuca się w oczy są dwa identyczne fotele stojące na przeciw siebie, przy czym żaden z nich nie jest przeznaczony tylko dla klienta czy tylko dla terapeuty.

Taką przestrzenną organizację gabinetu terapeutycznego jako pierwszy wprowadził twórca psychoterapii Gestalt – Fritz Perls. Wcześniej, obowiązywał paradygmat psychoanalityczny: w skrajnych przypadkach klient leżał na kozetce w ogóle nie widząc terapeuty, który siedział za nim. W mniej ortodoksyjnej wersji były (i są nadal) to dwa fotele stojące w rożnych geometrycznych konfiguracjach, nigdy jednak naprzeciw siebie.

Charakterystyczne ułożenie foteli w terapii Gestalt mówi wszystko o tym, co dla niej charakterystyczne: stwarza specyficzną przestrzeń będącą zaproszeniem do spotkania z drugim człowiekiem twarzą w twarz, jak równy z równym, dzięki czemu powstaje możliwość wejścia w autentyczną relację opartą na zaangażowaniu i zaufaniu dwóch stron, a to, w myśl terapii Gestalt, jest niezbędne aby przezwyciężać trudności i rozwijać posiadane możliwości.

W moim gabinecie także stoją dwa identyczne fotele. Proszę na pierwszym spotkaniu aby klient wybrał sobie swój, ten na którym chce siedzieć, a potem siadam naprzeciw. Jestem otwarta, ciekawa, gotowa się zaangażować i być z tą osobą, którą spotykam. Dowiedzieć się kim jest, skąd i z czym przychodzi. Dokąd chce iść i jak mogę jej towarzyszyć w tej podróży?

Zapraszam do kontaktu, na spotkanie, do nowego GABINETU – wybierz sobie fotel, zapraszam, wszystko jest już gotowe!

 

Dodaj komentarz